Lokalita

Obec Ořech, lokalita s minulostí i budoucností

Obec Ořech, usazenána samém okraji Prahy, představuje nejen lokalitu s bohatou historií, ale předevšímmísto sobrovskou budoucností.Projekt Viladomy Ořech přispívá k mimořádnému rozvoji moderní, zejména rodinné zástavby. Zvýšený zájem o tuto oblast potvrzuje další plán na developerský projekt rodinného bydlení, kterévyroste v horizontu jednoho roku v protilehlém sousedství Viladomů Ořech.

Pro stálerostoucí perspektivu obce hovoří i luxusní dostupnost do centra Prahy, k obchodnímu centru OC Nový Smíchov (Anděl) se dostanete za pouhých 10 minut.

Jedna z pražských oáz klidu, Prokopské údolí, je přitom vzdáleno jen 2,5 kilometru.

Monumentální česká pamětihodnost, hrad Karlštejn, pouhých dvacet kilometrů.

Obyvatelům obce Ořech se tak nabízí jedinečný kompromis snadno dostupných výhod velkoměsta a zároveň poklidného životního stylu na vesnici s možností atraktivních výletů do okolí.

Historie obce Ořech

Dynamicky se rozvíjející obec Ořech, jejíž východní hranice je zároveň západní hranicí hlavního města Prahy, se těší nejen ze skvělé perspektivy, ale právem se pyšní také bohatou historií:

  • Ořech patří k vůbec nejstarším sídlům v Čechách, prvnídochovanou zmínkou o tomto místěnesedarovací listinaknížete Boleslava II. z roku 993.
  • Skvostnou dominantu v samotném srdci obce dodnes tvoří monumentální římskokatolický kostel Stětí svatého Jana Křtitele, prvně doložený již v roce 1352. Místo se na přelomu 19. a 20. století stalo duchovním působištěm faráře a významného spisovatele Jindřicha Šimona Baara, po němž se také jmenuje Baarovo náměstí.

Občanská vybavenost obce

Obec mimojiné disponuje:

  • vlastní mateřskou školu (MŠ Ořech),
  • nově vybudovanou základní školou (ZŠ Ořech)
  • široké sportovní vyžití zde umožňuje sportovní klub SK Viktorie Ořech,
  • hasičský sbor SDH Ořech,
  • Lanové centrum Ořech včetně lezecké stěny, nízkých překážek, zahradního golfu,skate parku – areál vhodný k zábavě pro celou rodinu
  • Malebná zákoutí a přírodní scenérie zejména v údolí Ořešského a Radotínského potoka přímo vybízejí ke společným vycházkám, běhu, nordicwalkingu či jiným outdoor aktivitám. Společenský život či možnost ubytování zde nabízí středověkého Restaurant Rapír či Pension Barona Prášila.

Dopravní spojení

PRAŽSKÝ OKRUH
Obec Ořech a její okolí představuje velmi frekventovanou lokalitu s vynikajícím napojením na dálnici DO (Pražský okruh) s exitem 19 (Řeporyje), ale také například znamenitou dostupností na Letiště Praha.

VLAK
Ve vzdálenosti 1,5 kilometru od obce Ořech se nachází železniční stanice Praha-Řeporyje a železniční zastávka Zbuzany.

MHD
Od roku 1992 vedou do obce spoje Pražské integrované dopravy; současně byla zavedena i druhá linka PID do Hovorčovic. V obci jsou situovány zastávky autobusové linky 301 (Praha, Sídliště Stodůlky – Chýnice) a 352 (Praha, Sídliště Stodůlky – Jinočany).

OBCHVAT OBCE
Městská část obce Ořech ve svém plánu rozvoje 2016–2025 zahrnuje obchvat obce, který označila za svou prioritu. Tímto počinem lze očekávat výrazný růst ceny zdejších nemovitostí a potenciálu místa. Ceny za metr čtvereční se zde přitom stále pohybují pod 50 tisíc korun, více u jednotlivých bytových jednotek.